top of page

מתנות דיגיטליות!

הבלוג של רותי

הסודות שלי לשיתוף פעולה של ילדים בצילומים
צילומי משפחה עם ילדים קטנים יכולים להיות מאתגרים. ילדים, שלא כמונו לרוב לא יעמדו ויחייכו למצלמה בכל רגע נתון ובמשך שעתיים. הרבה פעמים אפשר להיתקל בחוסר שיתוף פעולה מצד הילד, וחשוב לדעת איך להתמודד בצורה שקולה ונכונה.


כשילד מחייך חיוך מאולץ, וכשלא נעים לא נעים לו הוא פחות ישתף פעולה והצילומים עצמם יצאו פחות מוצלחים. לכן, הכי חשוב שתהיה אווירה טובה של כיף וצחוק.

בנוסף, חשוב שהילדים ייהנו- גם מתוך עיקרון! הצילומים צריכים להיות חוויה חיוביות ומעודדת עבורם. זה אמור להיות בילוי משפחתי כיפי שנותן להם ערך וגורם להם גם להתיידד עם המצלמה. כשעושים זאת נכון, הרבה נשיקות ואהבה מתעופפים באוויר, וזה כיף לכולם.אז איך עושים זאת נכון? וממה כדאי להימנע?


1. הבטחת גלידה וצ'ופר בתום הצילומים על התנהגות יפה זה אחלה של דבר. הרבה פעמים זה מביא לילדים הרבה מוטיבציה ושמחה. אך צריך להיזהר. ברגע שמשתמשים בצ'ופר כמניעה על התנהגות מסוימת או כאיום האנרגיות החיוביות של הילד יורדות וכך גם שיתוף הפעולה. וכשאומרים לו שלא "מגיע לו" כבר, האנרגיות נכבות לחלוטין והחוויה כבר פחות כיפית. לכן, צופר לילדים זה דבר נפלא, אך רק כשמשתמשים בדרך חיוב ולא בדרך שלילה.


2. תשומת לב מלאה לכל ילד היא חשובה. חשוב שכל ילד ירגיש שהוא מקבל תשומת לב כמו אחיו מהוריו ומהצלמת. כשיש לו ביטחון ששומעים ורואים אותו יהיה קל יותר לצלם תמונות שלו, ותמונות בלעדיו.


3. לדעת איך להעיר בצורה נכונה. תדמיינו לכם שאתם יושבים מול מצלמה וצלמת זרה. סיטואציה שבפני עצמה מעוררת חששות בהתחלה. תוסיפו לכך שכל המשפחה שלכם עומדת מולכם, וההורים לא מפסיקים להעיר בטון ביקורתי. "תזיזי את הרגל". "זה לא חיוך אמתי. מה את לא יודעת לחייך", "למה אתה לא מסתכל למצלמה??". קודם כל, חשוב תמיד לבטוח בצלמת. היא יודעת מה היא עושה. אם הילד עושה משהו לא רצוי היא בעצמה תעיר, ואז תוכלו לסייע לה ולחזק אותה בצורה עדינה ונעימה. וקצת מהניסיון שלי- ילד לא חייב תמיד לחייך. הוא לא חייב תמיד לשבת או להסתכל על המצלמה. מצבים טבעיים ואותנטיים הם יפים לא פחות! תנו לצלם להשתמש בטריקים שלו כדי להגיע לכל התמונות המוצלחות. לכל אחד יש טריקים, ואם זה צלם טוב אין טעם שתחליפו אותו בעבודתו ;) אם הוא זקוק לחיוך אמורים להיות לו טריקים כדי לשלוף חיוך טבעי. ואתם יכולים לעשות לילד פרצופים, לרקוד מולו ואיתו, לשים מוזיקה.. ולגרום לו לחייך באמת ובהנאה. מתוך כיף אמתי ולא כי "צריך".


4. מניעת תחושת "שליטה" של הילד. כשילד לא משתף פעולה בצילומים אנחנו יכולים לתת לו תחושת כוח. תחושה שהוא מכתיב את ההתנהלות שלנו. להתחיל להתחנן לילד שיעמוד מול המצלמה זה לא מאוד יעיל. לפעמים צריך לדבר באופן אסרטיבי ובגובה העיניים, ולפעמים צריך לשדר תחושה שהוא לא חייב לקחת חלק. שאם הוא רוצה להצטלם הוא יצטרך ליזום בעצמו ובדרך שלו. בינתיים אפשר לצלם את שאר המשפחה ובין לבין לצלם אותו במצבו הטבעי בעדינות עם הסחות דעת יצירתיות ("בוא נלך לאסוף אצטרובלים").


5. זה מביא אותי לסוד החמישי שלי- הסחות דעת, כשהצלם הוא "זבוב על הקיר". אני לא אחשוף פה את הצד של הצלם בעסק, מפני שאצטרך להרוג אתכם (ויש הרבה סודות), אבל אתן דוגמאות להסחות דעת מהמצלמה. למשל חיפוש ציפורים מעל לראש של הצלמת, איסוף אצטרובלים, חיפוש חיפושיות, תפיסת בועות סבון, תחרות קפיצות לגובה, הרמות לאוויר.. יש הרבה שאפשר לעשות. הילד לא מרגיש בצלמת ויוצאות תמונות מרגשות עם חיוכים.


6. שחקו אותה קשים להשגה. וואלה, לקראת סוף צילומים מתחילים לאבד את הסבלנות. מתחילים להיות עייפים, רעבים וממצים את המאורע באופן כללי. הילד בורח לנו ומהמצלמה. טריק קטן הוא פשוט לצלם בלעדיו. בשלב מסוים הוא יראה שכולם מצטלמים חוץ ממנו והוא ירצה להצטרף לכיף. איני בטוחה שזה עובד בכל סיטואציה, אך ברובם התוצאה מגיעה במהירות רבה.


7. שמירה על אווירה נעימה לפני הצילומים. לפעמים ביום הצילומים יש קצת לחץ של הכנות- כגון להלביש את כולם במזמן, להתכונן, להגיע בשעה הנכונה למרות הפקקים. הבעת עצבים ותסכול הם לא יעילים כדי להתחיל צילומים בכיף על רגל ימין. ובאותו נושא נסו תמיד להקדים.


8. הכנה שבוע לפני הצילומים. כן כן, מה שאתם שומעים. צורת הדיבור לפני הצילומים תבנה את ההתנהגות והציפיות של הילד מאותו יום. שימו דגש על מה שיהיה שם ועל דברים חיוביים. כמה כיף יהיה, אם יהיו ריקודים וצ'ופרים ועוד. אפילו תראו להם דוגמאות לתמונות ותכננו איתם איזה פוזות הם אוהבים.


9. עזרו לצלמת בשטח. שיתוף פעולה אמתי מונח גם על כתפיכם. הצלמת תצטרך לפעמים סיוע שלכם. בסופו של יום אתם האדם הכי בטוח בשביל הילדים. האדם שמכיר אותם הכי טוב בעולם ויודע מה הם אוהבים ומה גורם להם לחייך. אבל- אל תתפסו שליטה. תשחררו את ניהול הצילומים לצלמת, וסייעו לה לפי בקשותיה.
לגלריית צילומי משפחות

למחירון


יש לכםן עוד שאלות? רוצים לשוחח? צרו איתי קשר :) רותי- 0547240159

rutim.ben@gmail.com

ליצירת קשר

תודה

bottom of page