top of page

מתנות דיגיטליות!

הבלוג של רותי

איך לצלם טוב יותר? 7 טיפים לצלם המתחיל


לא פעם שולחים לי הודעה: "איך להיות צלם מקצועי". בעיני התשובה לכך טמונה בשני אלמנטים. האחד הוא הידע בצילום, והשני הוא התכלס- התוצאה. האם התמונות יפות ואיכותיות.

בין אם אתם מחפשים להיות צלמים מקצועיים טובים יותר, ובין אם אתם מצלמים כתחביב או לעסק, המדריך הזה יעזור לכם לשפר את הצילום ולהפוך אותו למקצועי יותר. דווקא מה שמובן מאליו ומה שנראה כביכול פשוט- יכול לעשות את ההבדל המשמעותי ביותר.

אם לא קראתם את עשרת הטיפים שלי לצלם המתחיל, זה הזמן. שם אני מתייחסת באופן כללי יותר לשיפור הצילום, כגון הכרות עם המצלמה, אימון ותרגול, ושיתוף העבודות שלכם כדי לקבל פידבק. פה אתייחס לאספקט הטכני יותר.קווים ישרים

אני לא אתחיל לדון בקומפוזיציה לעומק. כשזה נוגע לצילום, אפשר ליצור צורות - קו ישר, קו עקום, עיגולים. צורה סימטרית וצורה א-סימטרית. ההמלצה שלי, ובייחוד בתחילת הדרך, לדאוג שיש קו מקביל לקצה של התמונה. קו אופק ישר, קו שולחן ישר, דמות ישרה ועוד. יצירה של קו מקביל נותן מראה נעים ומקצועי, אלא אם כן אתם הולכים על כיוון יצירתי יוצא דופן.

לדוגמה:
צילום מבעד לאובייקטים

צלמו כשבקדמה של הפריים יש משהו: עלים, פרח, עץ, מנורה, בקבוק וכו'. צילום מבעד למשהו נותן את הטאצ' הנוסף לתמונה. כמו קישוט שמשדרג את התמונה ביופי שלו.חדות התמונה

פוקוס מדויק הוא אתגר נצחי. זה משהו שתמיד צריך לשים לב אליו, ותמיד צריך לחדד אותו בראש. כשמה שאנו רוצים להדגיש בחדות הכי גבוהה, התמונה נראית הרבה יותר טוב. חדות זה משהו שהופך את התמונה מחובבנית למקצועית.

בסוני, יש אופציה לזהות את אזור הפוקוס בעזרת צבע- זה מאוד יעיל. יש אופציה בחלק מהמצלמות לזיהוי פנים ועיניים, אך היא לא תמיד עובדת. האתגר הגדול ביותר הוא בצילום משפחות שבו יש נטיה לפוקוס לברוח.

שימו לב, יש אזור שהוא בפוקוס, ויש אזור שהוא בפוקוס האולטימטיבי. כלומר, החדות הכי הכי גבוהה. החדות משדרגת את התמונה בצורה דרסטית. ככל שהאובייקט המצולם רחוק ממה שמאחוריו, כך החדות שלו תהיה מורגשת יותר (במידה והרקע מטושטוש).

בשלב העריכה יש אופציות בפוטושופ להגברת החדות, וגם בלייטרום. אפשר לחדד את התמונה כולה, או לחדד אזורים נבחרים. אני אוהבת לחדד את כל התמונה מעט באופן אוטומטי, ולאחר מכן לחדד חזק יותר רק אזורים מאוד ספציפים כגון חפץ קטן, עגיל, תפר בשמלה ועוד. כך שהחדות לא נראית מוגזמת ורועשת.תאורה לפני הכל

יש סוגים רבים של תאורה- מלאכותית (קשה או רכה), בשעות השמש החמות (הבדלים חזקים בין אור לצל), זמן שקיעה/זריחה (תאורה רכה וזהובה יותר), ועננות (תאורה אחידה, כהה וקודרת יותר).

כשזה נוגע לתאורה יש לי שתי המלצות שעושות את ההבדל:

1. השתדלו, לפחות בתחילת הדרך, לצלם עם תאורה אחידה. זה אומר לצלם פנים של אנשים כשיש רק צל/תאורה אחידה עליהם. אם זה צילום מוצר בבית, אז כשיש וילון שמסנן את האור. כשחצי פנים מוצלות וחצי פנים עם אור שמש חזק למשל, זה לא מחמיא למצולם.


2. לא משנה היכן אתם מצלמים, בחרו קודם כל מיקום לפי התאורה שבו, ורק לאחר מכן לפי המראה של המיקום. עם כל הכבוד לקיר יפה, או לעץ מהמם, התאורה היא בעיני הפרמטר הראשון שמאפשר תמונה יפה. זה אומר, שרק אחרי שמצאתם נקודה עם תאורה מוצלחת, התחילו לחשוב באיזה חלק של העץ לצלם.

חלק מהלקוחות שלי יעידו שאני רודפת אחר קרני שמש ;)


תאורה אחידה על הפניםלמי שעורך- צילום כהה יותר- יותר קל לשחזר פרטים כהים

בשלב העריכה כשרוצים לשחזר פרטים שלא מופיעים בתמונה, מפני שיש אזור כהה מידי או בהיר מידי, את האזור הכהה יותר קל לשחזר. לכן, לרוב אני אצלם מראש תמונות מסוימות בחשיפה קצת יותר נמוכה בידיעה שהן יצטרכו הבהרה לאחר מכן בפוטושופ או בלייטרום. עם זאת, צריך למצוא את האיזון כדי שלמשל הדמות המצולמת לא תהיה כהה מידי.

למשל כשמצלמים שמיים, כשהם נשרפים והופכים לבנים (לא בהכרח דבר רע) הסיכוי לשחזר את השמיים כפי שנראו קלוש. זאת לעומת דמות יחסית חשוכה, שאותה יהיה אפשר לשחזר. רק צריך לקחת בחשבון שאם היא תהיה חשוכה מידי, התמונה תהיה יותר רועשת ופחות ברורה בעריכה.


חפשו השתקפויות

השתקפות משדרגת כל תמונה. צלמו בהשתקפות בים, בשלולית קטנה, מראה, חלון, אגם ועוד.לצאת מהקופסה- לצאת מהקופסה. לא לצלם בצורה שמצפים או בצורה שמקובל כל הזמן. לחשוב איפה לחדש, איפה להתבלט, איפה להיות שונה. קיימים הרבה צלמים כיום שהעבודות שלהם דומות אחת לשנייה. איפה החותם שלכם? הקסם שלכם? זה יכול להיות בלוקיישן מסוים. יכול להיות שדווקא במקום שמקובל לצלם עם צמצם רדוד תצלמו עם עומק שדה גדול, כדי להכניס יותר את הרקע לתמונה.

נסו לחשוב על התוצאה ועל איזו תמונה אתם רוצים לצלם ולערוך, ותכננו עם הכלים שברשותכם. את הפרמטרים במצלמה תתאימו למה שאתם רוצים להגיע אליו, ולא כדי להגיע לתמונה שצלם אחר צילם, אלא כדי להגשים את החזון שלכם.למתחם VIP לצלמים בתשלום

אם לא נכנסתם עדיין, אתם מוזמנים לקבוצה שלי בפייסבוק "לומדים צילום ועריכה בקלות".

בהצלחה :)335 צפיות

ליצירת קשר

תודה

bottom of page